The Russian & Abyssinian Cat Club of Scotland
Member of the Governing Council of the Cat Fancy


   

 

GCCF Titles - 2008

Russian and Abyssinian title winners

The sections below show the lists of Russian and Abyssinian cats winning titles at GCCF shows in 2008. This list is now complete for the year.

       
IMPERIAL GRAND CHAMPION / PREMIER
Breed Name and Title
Sex
Date
23 IGrPr Abyglen Aisling
FN
29-03-08
23 IGrPr Glendavan Azamour
MN
12-04-08
16a UK & IGrPr Shoelina Zelensky MN 13-09-08
16a IGrPr Illyrian Macduff MN 20-09-08
16a UK & IGrCh Serennol Dmitri MN 25-10-08
23a IGrPr Pontaby Pasticcio
MN
13-12-08
       
       
GRAND CHAMPION / PREMIER
Breed Name and Title
Sex
Date
23 GrCh Nile Golden Eye M 26-01-08
23a GrCh Pontaby Fragola F 09-02-08
23 GrCh Crystalpaws Jacinta F 12-04-08
16a GrCh Troika Lyubovnik M 17-05-08
23 GrPr Syrinx Scherzo MN 07-06-08
23c GrCh Nishalka Khu Miw-Sher F 19-07-08
16a GrCh Sashova Dashkova F 02-08-08
23 GrCh Annera Sweetmathilda F 16-08-08
16a Ch & GrPr Annalova Leonid MN 23-08-08
23c GrPr Abyglen Astarlet FN 23-08-08
16a GrCh Sithee Lillibullero F 08-11-08
23 GrCh Saladin Softngentle F 08-11-08
23e GrCh Abychat Honeycomb F 22-11-08
16a GrPr Glasnost Lukasha MN 29-11-08
       
       
CHAMPION / PREMIER
Breed Name and Title
Sex
Date
16a Ch & Pr Annalova Leonid MN 05-01-08
16a Ch Glasnost Mimi F 12-01-08
23 Ch Silversmoke Jazzdrummer M 26-01-08
16a Pr Sashova Siykaterenka FN 26-01-08
16a Ch Glasnost Matylka F 16-02-08
16a Ch Lubimiyeh Vaska M 23-02-08
16a Ch Shoelina Chesnokov M 01-03-08
16a Ch Shoelina Nina Milkina F 01-03-08
16a Pr Curtilla Pskova FN 01-03-08
16a Pr Advish Shine MN 08-03-08
16a Ch Denillanne Alecxa F 15-03-08
23 Ch Mikkar Little Mynx F 15-03-08
23 Ch Rymiat Caleysha F 29-03-08
16a Ch Annalova Alicia F 12-04-08
23as Pr Highlight Jack Frost MN 12-04-08
16a Ch & Pr Troika Tatiana Larina FN 26-04-08
16a Ch Dushenka Tashabella F 10-05-08
23 Ch Riverfern Lord of Kobol M 10-05-08
23a Ch Glendavan Sahara Sunset F 10-05-08
23 Ch Silversmoke Daisybelle F 17-05-08
23a Ch Wavetail Miranda F 17-05-08
23 Pr Annera Halcyondays MN 18-05-08
23c Ch Elbereth My Theodosia F 30-05-08
23e Ch Abychat Queserasera F 07-06-08
23 Ch Koperkat Guinevere F 14-06-08
23 Ch Pandalee Fern F 14-06-08
23 Pr Annera Paladin MN 21-06-08
23c Ch & Pr Pontaby Campanula FN 19-07-08
23 Pr Legend Iota Tigerlily FN 02-08-08
16a Ch Sithee General Gordan M 02-08-08
16a Ch Troika Nijinska F 02-08-08
23c Ch Abyglen Anyla F 23-08-08
16a Pr Adfursh Ivanovitch MN 06-09-08
16a Ch Sithee Buttercupjoe M 13-09-08
23a Ch Pinegrove Kathryn Janeway F 20-09-08
16a GrCh & Pr Troika Maria Morevna FN 20-09-08
16a Ch Semilla Alexei Alipov M 27-09-08
23 Ch Brunnbacken's Sambesi M 27-09-08
23 Ch Abysimba Ginnyweasley F 11-10-08
23 Ch Elbereth Cocochanel F 18-10-08
23a Ch Abfababy Sienna Moondust F 18-10-08
23c Ch Silversmoke Spindrift F 18-10-08
23 Ch & Pr Silversmoke Jazzdrummer MN 18-10-08
23 Pr Annera Lynx MN 08-11-08
23 Ch Saladin Shahida F 22-11-08
23a Ch Merrydancer Baillee F 22-11-08
16a Ch Denillanne Corinthia F 29-11-08
23 Pr Pontaby Isabella FN 13-12-08
       

To see our guide to breed numbers and show awards please click here

 
Copyright © RACCS 2008 - Website designed by Lorraine Pontello